FILMharmonija

Filharmonija u filmu – Fil(m)harmonija je realizovana u saradnji sa Zagrebačkom filharmonijom, u okviru programa „INTERREG IPA II Hrvatska–Srbija 2014–2020“. Ovaj inovativni projekat, koji povezuje filmsku i muzičku umetnost, premijerno je održan u Novom Sadu u periodu od 3. do 5. septembra 2019. godine, a potom iste godine u Iloku, te naredne, 2020. godine, u Vukovaru i Subotici.

Fil(m)harmonija je sadržala emitovanje na velikom platnu kultnih nemih filmova Čarlija Čaplina – „Pasji život“ (A Dog’s Life, 1918) i „Mališan“ (The Kid, 1921), uz živo izvođenje muzike orkestra Zagrebačke filharmonije, pod upravom maestra Krešimira Batinića. 

Fil(m)harmonija je značajno doprinela međunarodnoj vidljivosti Novog Sada, regionalnoj saradnji, otvorila novi kulturni prostor kao koncertnu scenu i promovisala umetničku muziku kroz inovativan i atraktivan projekat. 

Zahvaljujući Fil(m)harmoniji, Muzička omladina je obogatila svoje resurse nabavkom koncertnog klavira „Shigeru Kawai“. Prvi koncert na novom klaviru održan je 10. oktobra 2019. godine u Sinagogi, a dobrodošlicu novom muzičkom instrumentu poželeli su ugledni novosadski pijanisti i ansambli. Nabavkom ovog dragocenog instrumenta povećan je broj kvalitetnih umetničkih dešavanja u gradu i dodatno je obogaćena domaća muzička scena.

U petak, 5. jula 2019, u Iloku, u divnom ambijentu hotela Dunav, održana je promocija projekta FILMHarmonia, a koji je sufinansiran iz INTERREG IPA II programa prekogranične saradnje Hrvatska – Srbija 2014 – 2020.

Uz prisustvo predstavnika lokalnih samouprava, nosioca i partnera projekta, kao i brojnih novinara, ovaj jedinstveni događaj predstavili su Mirko Boch, direktor Zagrebačke filharmonije, Milan Radulović, sekretar Muzičke omladine Novog Sada i maestro Krešimir Batinić.

Projekat Filharmonija u filmu, održan je u PREMIJERNO u Novom Sadu u periodu od 3. do 5. septembra 2019, kada su na velikom platnu emitovana dva kultna nema filma Čarlija Čaplina – „Pasji život“ i „Mališan“ uz fantastično živo izvođenje orkestra Zagrebačke filharmonije pod upravom maestra Krešimira Batinića.

Utorak, 3. septembar, Sinagoga

Iako je bilo predviđeno da se programi tokom sve tri večeri u Novom Sadu, realizuju „na otvorenom“ – u Parku prisajedinjenja, koji se nalazi između Muzeja Vojvodine i Muzeja savremene umetnosti, prvo veče, zbog kiše, organizator događaja u Novom Sadu i partner na projektu – Muzička omladina Novog Sada, bila je prinuđena da program izmesti u Sinagogu.

Novonastala situacija, nije se loše odrazila – ni na kvalitet izvođenja niti na odziv publike. Naprotiv. Ovaj događaj je okupio veliki broj posetilaca, koji su bili oduševljeni sjajnim izvođenjem Zagrebačke filharmonije i prilikom da besplatno prisustvuju jednom vrhunskom audio-vizuelnom spektaklu, do sada ne viđenom na novosadskoj muzičkoj sceni. Na posletku i sam prostor Sinagoge, autentičan, skladne i lepe unutrašnjosti i odlične akustike, savršeno je odgovarao programu i doprineo stvaranju jednog posebnog i nezaboravnog iskustva svim prisutnim, mnogobrojnim posetiocima.

Sreda 4. i četvrtak 5. septembar, Park prisajedinjenja

Naredna dva dana isti program bio je realizovan, po planu u divnom ambijentu Parka prisajedinjenja, na otvorenom. Upravo sa ovim događajima otvoren je ovaj novi prostor, koji će, zbog svoje lepote, širine, verovatno postati omiljena lokacija za realizaciju i drugih kvalitetnih događaja u Novom Sadu.

Tokom oba dana bio je prisutan veliki broj posetilaca svih starosnih profila, koji su program pratili, kako sa montiranog gledališta, tako i sa klupa, trave, terase susednog muzeja…

Scroll to Top