Ksenija SIDOROVA & Beogradska filharmonija

Detalji događaja

  • četvrtak | 24.10.2024.
  • 20:00 - 21:30
  • Sinagoga, Jevrejska 9, Novi Sad
  • 021/452-344

Nomus 2024.
Dirigent: Gabrijel FELC (Nemačka)

Program:
A. Ponchielli: Ples satova, odlomak iz opere Đokonda
D. Tabakova: Horizonti, za harmoniku i orkestar
F. Say: Tri balade, za harmoniku i orkestar
P. Rofy: Histerija, za harmoniku i orkestar
***
A. Mozart: Simfonija br. 41 u C-dur, K.551

Harizmatična i fantastična Ksenija Sidorova neprikosnoveni je ambasador klasične harmonike u svetu.
Svira s posebnim zanosom, stilom i stavom. Poseduje veštinu koja oduzima dah!

Ulaznice za koncert prodaju se od petka 20. septembra, u Muzičkoj omladini Novog Sada (Katolička porta 2, tel. 021/452-344), radnim danima od 9h do 14h kao i na dan koncerta od 18h do 20h u holu Sinagoge.
On-line rezervacije i kupovina karata (uplata na račun) na linku: OVDE
Cena karte: 1.500 dinara parter sa strane i 2.000 dinara galerija i parter sredina
***
Ksenija Sidorova sarađuje s vodećim svetskim orkestrima, kao što su Minhenska filharmonija, Orksetar Tonhalea iz Ciriha, Liverpulska filharmonija, Simfonijski orkestar Bi-Bi-Sija, Nacionalni orkestar Francuske, Kraljevski orkestar Koncertgebaua i Tirolski simfonijski orkestar iz Insbruka, simfonijski orkestri iz Atlante i Sinsinatija i brojni drugi. Najčešće je svirala pod palicom sjajnih dirigenata, kao što su Paavo Jarvi, Vasilij Petrenko, Tomas Hengelbrok  Kšištof Urbanjski , Kristijan Rajf i Nil Venditi.
Repertoar joj je izuzetno bogat i obuhvata dela Baha, Bizea, Pjacole, Vaclava Trojana, Efrema Podgajca i Erkija Svena Tira. Kao vatrena promoterka muzike savremenih stvaralaca, ona na svojoj listi dela koje izvodi ima i za nju specijalno komponovane koncerte, kao i značajan broj kamernih kompozicija.
Inače, baš u kamernom muziciranju Ksenijini dragi partneri su Avi Avital, Nemanja Radulović, Andreas Otenzamer, Miloš Karadaglić, Kamij Toma, Kvartet „Goldmund“, Huan Dijego Florez i Nikola Benedeti.
Čest je gost na najčuvenijim festivalima umetničke muzike u Raviniji, Čeltnamu, Šlezvig-Holštajnu, Verbijeu, zatim festivalima „Mainly Mozzart“ u San Dijegu, „Menjuhin“ u Gštadu i „Rheingau Musik“ na različitim lokacijama u Nemačkoj.
Objavila je niz uspešnih i nagrađivanih albuma za eminentne izdavačke kuće.
Od 2016. godine radi kao saradnik na Kraljevskoj muzičkoj akademiji u Londonu, gde je 2023. imenovana za gostujućeg profesora klasične harmonike.

Gabrijel Felc jedan je od najistaknutijih nemačkih dirigenata sa svestranom karijerom u operskom i simfonijskom repertoaru i veliki zagovornik muzike XIX i XX veka. Generalni je muzički direktor Dortmundske opere i šef-dirigent Dortmundske filharmonije od 2013/14. i šef-dirigent Beogradske filharmonije od 2017/18.
Dirigovao je velikim brojem vodećih orkestara u Nemačkoj, kao i Danskim nacionalnim simfonijskim orkestrom, Simfonijskim orkestrom iz Bazela, Nacionalnim simfonijskim orkestrom RTE, Nacionalnim orkestrom Tajvana, KBS iz Seula, Simfonijskim orkestrom iz Osake i Nacionalnim simfonijskim orkestrom Kine. Kao veoma uspešan operski dirigent, gostovao je u operskim kućama širom Nemačke, ali i u Cirihu, Ženevi i Pragu.
Sklonost Gabrijela Felca prema muzici poznog romantizma zabeležena je u njegovoj opsežnoj diskografiji.

Beogradska filharmonija je 2023, obeležila 100 godina svog postojanja. Danas je  pozicionirana kao nesumnjivo jedan od najboljih orkesatara u regionu i ansambl koji predstavlja osveženje na međunarodnoj koncertnoj sceni.
Specifičan imidž, kao rezultat inventivnih umetničkih koncepata i kreativnog marketinga, uticao je na prepoznatljivost orkestra. Beogradska filharmonija je tako i privukla mnoga poznata imena klasične muzike, koja su dala svoju podršku njenom daljem razvoju. Među njima se naročito izdvaja višedecenijsko prijateljstvo sa Zubinom Mehtom, koji redovno održava dobrotvorne koncerte sa orkestrom.
Tokom protekle decenije, orkestar je imao zapažene međunarodne turneje i gostovanja u Italiji, Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, Švedskoj, Francuskoj, Sloveniji, BiH, Hrvatskoj, Mađarskoj, Rusiji, Omanu itd. Najvažniji internacionalni angažman u novijoj istoriji bila je prva turneja po SAD-u u istoriji orkestra.