Eva GEVORGYAN & Vojvođanski simfonijski orkestar

Detalji događaja

  • subota | 26.10.2024.
  • 20:00 - 21:30
  • Sinagoga, Jevrejska 9, Novi Sad
  • 021/452-344

Nomus 2024. Zatvaranje festivala
Dirigent: Sergey SMBATYAN
Program:
A. Rahmanjinov: Koncert za klavir i orkestar br.3 u d-molu
D. Šostakovič: Simfonija br. 10 u e-molu, op. 93

Nomus 2024, zatvoriće Vojvođanski simfonijski orkestar sa raskošnim delima i sjajnim gostujućim umetnicima!

Ulaznice za koncert prodaju se od petka 20. septembra, u Muzičkoj omladini Novog Sada (Katolička porta 2, tel. 021/452-344), radnim danima od 9h do 14h kao i na dan koncerta od 18h do 20h u holu Sinagoge.
On-line rezervacije i kupovina karata (uplata na račun) na linku: OVDE
Cene karata: 1.200 dinara parter sa strane i 1.500 dinara galerija i parter sredina
***
Na završnom programu ovogodišnjih Novosadskih muzičkih svečanosti će biti izvedeno jedno od najpopularnijih dela celokupne muzičke literature jednog od najvećih ruskih kompozitora svih vremena: Treći klavirski koncert, Sergeja Rahmanjinova. Ovu raskošnu i predivnu muziku će kao solistkinja izvesti rusko-jermenska pijanistkinja Eva Gevorgjan. Iako ima samo dvadeset godina, ova mlada i darovita umetnica ima impozantnu karijeru. U impresivnom nizu brojnih eminentnih orkestara s kojima je nastupala nalazi se i sedamdesetak renomiranih dirigenata s kojima je muzicirala, od kojih su oni najveći Gergijev, Petrenko, Topčjan, Spivakov, Sladkovski, Librajh, Foster, Parizoto, Marioti, Cimerman, Tigran Haknazarjan, Dmitrij Jurosvki. Eva je osvojila nagrade na preko 50 međunarodnih takmičenja za klavir i kompoziciju u SAD-u, Nemačkoj, Italiji, Španiji, Poljskoj i Rusiji, između ostalih i zvanje laureata i pet specijalnih nagrada na Velikom međunarodnom pijanističkom konkursu u Moskvi. Kritičari najčešće hvale njenu emocionalnu izražajnost i uverljivost, kao i nepogrešivu izvođačku tehniku.

U drugom delu progama Vojvođanski simfonijski orkestar izvešće Desetu simfoniju slavnog sovjetskog kompozitora Dmitrija Šostakoviča. Najčešće opisivana kao svojevrsna autorova lična ispovest, ona je takođe i jedno od njegovih najizražajnijih ili najprofinjenijih ostvarenja. Možda zbog toga što je nastala posle osmogodišnje pauze od rada na simfonijama, ali i jer je pisana posle Staljinove smrti, kada je kompozitor mogao da prikaže totalitarni sistem i režim ovog velikog diktatora, čija je žrtva i sam bio.

Koncertom će dirigovati izuzetni jermenski dirigent Sergej Smbatjan, umetnički direktor i glavni dirigent Državnog simfonijskog orkestra Jermenije i glavni dirigent Filharmonije Malte, a u tekućoj sezoni i glavni gost dirigent Berlinskih simfoničara. Ovaj umetnik je inače poznat u svetu kao agilan popularizator klasične muzike. Među njegovim posebnim i neobičnim poduhvatima izdvajaju se projekti s Džonom Malkovičem, kao i saradnje sa svetski poznatim kompozitorima, poput Kšištofa Pendereckog, Tigrana Mansurjana, Arva Perta, Gije Kančelija i mnogih drugih autora. Često diriguje Londonskim simfonijskim orkestrom, ali i  Varšavskom, Drezdenskom, Slovačkom i Izraelskom filharmonijom, simfonjskim orkestrima Radio Praga i sanktpeterburškog Marijinskog teatra. Na njegovo profesionalno oblikovanje veliki uticaj imali su Ser Kolin Dejvis kod koga je Smbatjan studirao u Londonu, kao i kasniji mentori Rikardo Muti i Valerij Gergijev.